Навіть звичайні споживачі, які не мають спеціальних знань у сфері електрики, розуміють, що значні стрибки напруги негативно впливають на мережу у квартирі, будинку, офісі. В першу чергу, від серйозного підвищення або сильної просадки напруги страждають дорогі прилади та техніка (комп’ютери, ноутбуки, холодильники, телевізори та ін.). Щоб запобігти негативним наслідкам нестабільної роботи електромережі в квартирах та офісах використовують реле контролю напруги або, як їх найчастіше сьогодні називають, УЗМ. Ця абревіатура розшифровується так: пристрій захисту багатофункціональний. У разі позаштатної ситуації це обладнання відключає живлення, запобігаючи аварійним ситуаціям. Замовити послугу «Електрик Львів» зручно на сайті https://220lviv.top/
Коротко про те, що таке УЗМ (реле контролю напруги)
Отже, перед тим, як здійснити монтаж УЗМ, необхідно розуміти для чого це необхідно, і що цей пристрій є. Насправді «УЗМ» — це одна з моделей такого пристрою, як реле контролю напруги. Щоб було зрозуміло звичайному споживачеві, про що йдеться, наведемо простий приклад: ми всі звикли називати будь-який позашляховик «Джипом», але це назва марки конкретного виробника, а не загальна назва авто, яка легко їде пересіченою місцевістю. За аналогією, серед реле контролю напруг існують моделі УЗМ-51М, ZUBR R116y, DigiTOP VP-10AS та багато інших. Оскільки сьогодні реле контролю напруги звикли називати УЗМ, ми не порушуватимемо традицій.
В принципі, споживачі, у яких встановлений стабілізатор напруги, можуть не здійснювати монтаж УЗМ, оскільки необхідності в цьому немає. Всередині будь-якого стабілізатора крім основної функції вирівнювання напруги передбачений відповідний захист від різких стрибків або просадок. Однак таке обладнання є дорогим і найчастіше габаритним. У звичайних міських квартирах чи офісах доцільніше та дешевше монтувати УЗМ (пристрій захисту багатофункціональний). Отже, важливо не переплутати: стабілізатор покликаний підтримувати допустимий рівень напруги та забезпечує безперебійну роботу мережі. Реле напруги служить для захисту будь-яких електроприладів, що працюють, за допомогою відключення живлення, якщо виникають неприпустимі значення.
Отже, УЗМ забезпечує практично миттєве знеструмлення у разі, якщо у мережі різко підвищується чи знижується напруга. При цьому обладнання, що працює в момент стрибка, відразу відключається, що дозволяє уникнути його виходу з ладу. Таким чином, короткочасні стрибки напруги не надають негативного впливу на техніку в квартирі, офісі, гаражі та ін. Монтаж реле напруги захищає обладнання від поломки та заощаджує ваші кошти.
Як працює УЗМ від стрибків та просадок напруги
Насправді принцип роботи УЗМ дуже простий. Усередині апаратури знаходиться спеціальний блок, який відстежує стан мережі. Найчастіше параметри контролю виставляють виробник, проте професійні електрики можуть самостійно виставити допустимий діапазон напруги мережі.
Під час здійснення контролю відбувається таке:
- Вбудований в УЗМ блок постійно моніторить та вимірює напругу в цій мережі.
- У разі відхилення від норми, миттєвий сигнал подається на виконавчий модуль.
- Модуль відключає живлення і, таким чином, зберігає електроприлади, що працюють в цей момент, від поломки через стрибок або просадку напруги.
- Блок вимірів працює циклічно, постійно перевіряючи свідчення на лінії.
- Якщо нормальні значення поновлюються, блок подає сигнал, який знову включає навантаження. Зазвичай це відбувається через певний проміжок часу (найчастіше діапазон встановлюється в межах 5 секунд — 15 хвилин).
Таким чином, монтаж УЗМ за невеликих витрат забезпечує відмінний захист дорогого електрообладнання, що працює в квартирі або офісі.
Вибір УЗМ (реле напруги)
Подібні пристрої вибираються за такими критеріями:
- Тип мережі — однофазна або трифазна;
- Спосіб встановлення. Можуть бути стаціонарними чи переносними. Монтаж УЗМ у першому випадку здійснюється у щиті або (спеціальні моделі) безпосередньо в розетці (УЗМ у неї вбудовано виробником). У другому випадку переносне реле напруги може бути пристроєм у вигляді окремої вилки-розетки або подовжувача. Монтаж реле напруги переносного типу доцільно здійснювати в тому випадку, якщо установка в щит неможлива, проте треба розуміти, що такі пристрої захищають лише одну або невелику групу приладів. Стаціонарні реле захищають всю мережу в квартирі/офісі, тому вони краще.
- Тип захисту. Бувають пристрої із захистом лише від перепадів напруги, а є обладнання комбінованого типу (вольт-амперне реле), які враховують і перевантаження струмом, тобто. додатково є обмежувачами потужності. ВАЖЛИВО! Комбіноване реле не може забезпечити захист від струмів КЗ і, відповідно, не є заміною автоматичного вимикача!
- Фазність мережі. Існують трифазні та однофазні реле напруги. На побутовому рівні трифазні УЗМ практично не використовуються (в основному вони застосовуються на промислових підприємствах, офісах у приватних котеджах).
Перед тим як здійснити монтаж УЗМ, його необхідно правильно вибрати. Крім уже згаданих критеріїв, необхідно звертати увагу на такі:
- діапазон функціонування у вольтах;
- максимальні потужності приладу;
- струм, що може пропускатися через реле;
- швидкість знеструмлення мережі у разі подачі аварійного сигналу;
- час затримки під час відновлення харчування;
- наявність індикації;
- можливість ручного, а не тільки заводського налаштування (дуже важливий момент).
У будь-якому випадку грамотно підібрати необхідне обладнання можуть тільки професійні електрики. Вони запропонують оптимальний варіант – ціна/функціональність.
Встановлення та налаштування реле контролю напруги
Монтаж УЗМ – досить складний технічний захід. Залежно від того, який виробник випустив реле напруги, можуть використовуватись різні схеми підключення. У паспорті виробу має бути представлена схема, яка використовується під час введення в експлуатацію. Іноді вона розміщена безпосередньо на корпусі приладу. Відповідно тільки професійний електрик може розібратися, як це здійснити грамотно і без помилок. Випадкові майстри на годину навряд чи зроблять це правильно.
Налаштування реле теж має виконуватися фахівцем. Серед основних такі:
- поріг спрацьовування за максимальними значеннями (Umax);
- поріг спрацьовування за мінімальними значеннями (Umin);
- час затримки повторного увімкнення після відновлення нормальних діапазонів навантаження.