Чт. Май 23rd, 2024

Міжнародний тютюновий концерн має намір створити для себе привілейовані умови на ринку тютюнових і тютюномістких виробів України.

Як стало відомо РБК-Україна, вже в понеділок, 30 листопада, комітет Ради з питань фінансів, податкової та митної політики може в екстреному порядку розглянути правки до законопроекту №4065, щоб знизити рівень акцизу на тютюнові вироби для електричного нагріву (ТВЕН).

Як відомо, в січні 2020 року Верховна рада ввела оподаткування тютюнових виробів для електричного нагрівання на рівні акцизних ставок на сигарети з 1 січня 2021 року. В результаті на початку наступного року одномоментне підвищення акцизу для ТВЕН складе 320%. Втім, з нового року різке підвищення ставок акцизу торкнеться і іншої тютюнової продукції.

Однак наразі виробник популярних ТВЕНів IQOS компанія «Філіп Морріс Україна» має намір домогтися зниження податків для своєї продукції. Зокрема, компанія пропонує замінити 320%-ве підвищення на щорічне збільшення на 50% протягом 2022-2025 рр. або на 200% у 2021 році та на 20% у наступні роки.

Днями гендиректор тютюнового концерну навіть звернувся з відкритим листом до президента України Володимиру Зеленському щодо цього питання.

Однак, крім публічної площині тютюновий виробник також веде і лобістську кампанію у вищих ешелонах влади. За даними РБК-Україна, головний лобіст її інтересів – давній партнер «Філіп Морріс Україна», власник найбільшого дистриб’ютора тютюнових виробів – компанії «Тедіс» – Борис Кауфман.

Нагадаємо, бізнесмен увійшов у «вищу лігу» ще у часи правління Віктора Януковича. Зараз Кауфман також не чужий у владних кабінетах.

Згідно з недавнім розслідування журналістів «Схем» Кауфман досить часто таємно відвідує Офіс президента і Міністерство внутрішніх справ.

Судячи з того, як легко Кауфману вдається «заминати» навіть дуже гучні кримінальні справи, зустрічається в цих відомствах він не з рядовими клерками, а з тими, чиє слово має велику вагу в країні.

Читайте також:  Лищина Сергей Богданович: сепаратист-патриот, друг Олега Вольмана с заводом в Житомире и шахтой в ДНР

Так, приміром, кілька років тому було порушено кримінальну справу про незаконне відчуження Кауфманом Одеського аеропорту. У 2018 році НАБУ навіть планувало ініціювати повернення аеропорту в комунальну власність. Але у 2019 справу передали Національній поліції, і в кінці того ж року його закрили правоохоронці.

Ще одна гучна справа стосується компанії «Тедіс». У 2017 році до компанії виникли претензії Антимонопольного комітету. А вже у 2019 «Тедіс» оштрафували майже на 3,5 млрд грн. Проте штраф компанія Кауфмана досі не заплатила. Суд скасував арешт рахунків компанії на зазначену суму, а парламент призначив нового керівника АМКУ.

Тепер Борис Кауфман, ймовірно, активно просуває інтереси своїх партнерів з «Філіп Морріс Україна».

Враховуючи той факт, з якою терміновістю парламентський комітет з питань фінансів, податкової та митної політики має намір внести в законопроект №4065 саме ті правки, про які просить «Філіп Морріс Україна», Кауфман з поставленим завданням справляється досить успішно.

Крім того, правки від «Філіп Морріс Україна» активно лобіює і заступник голови профільного комітету Ради, народний депутат від «Слуги народу» Андрій Холодів. Про те, як нардеп Холодів лобіює свій тютюновий бізнес, раніше також повідомляли «Схеми».

За даними РБК-Україна, «Філіп Морріс Україна» вже готує гарантійний лист про те, що на нових умовах у будь-якому випадку викупить у держави акцизних марок на 4,8 млрд грн. Примітно, що саме таку суму надходжень до бюджету Мінфін закладав, коли вважав, що акциз на ТВЕНи зросте на заплановані 320%.

З першого погляду може здатися, що все в порядку, і корупції в цьому немає.

Але виникає логічне запитання: чому влада створює окремі більш комфортні умови, фактично лише для одного виробника, залишаючи всіх інших учасників ринку, під новими «драконівськими» акцизами?

Читайте також:  Все про запчастини на обприскувач

Якщо вже пом’якшувати податкові вимоги, відігравати назад раніше прийняті жорсткі рішення, які, як стверджують у «Філіп Морріс», лише шкодять і відводять тютюновий ринок далі в тінь, то знижувати ставки потрібно для всіх виробників тютюнових і тютюномістких виробів в Україні. Тоді можна буде говорити про прозору податкову політику та рівних умовах.

Якщо через парламент проштовхнуть податкові поправки, в яких зацікавлені Борис Кауфман і «Філіп Морріс Україна», без перегляду в цілому політики оподаткування тютюнової галузі, це буде означати тільки одне: корупція продовжує правити, а всі заяви про чесну владу – не більше, ніж ширма, для чергових корупційних схем і розпилів.

По суті ситуація навколо податків для курців стає сьогодні для влади ще одним невеликим моментом істини й лакмусовим папірцем того, куди насправді рухається країна.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *