Ср. Июл 24th, 2024

Українська влада проігнорувала 100-річчя аса-винищувача Івана Кожедуба

Вчора, 8 червня, в Україні був знаковий ювілей — сторіччя з дня народження уславленого льотчика-винищувача Івана Кожедуба. Це єдиний українець, який став тричі Героєм Радянського Союзу та за час Другої світової війни жодного разу не був збитий. Раніше день народження радянського аса, який народився і навчався літати в Україні, відзначався за часів всіх президентів на загальнодержавному рівні — включаючи Петра Порошенка.

І лише за Володимира Зеленського центральна влада взагалі не згадала героя. Відзначили ювілей лише місцева влада Шосткінського району Сумської області, звідки родом Кожедуб.

Івану Кожедубу вчора виповнилося б 100 років, однак українська центральна влада ніяк не прокоментувала цього ювілею. Хоча 9 травня Володимир Зеленський згадав ім’я Кожедуба у своєму привітанні з Днем Перемоги. Кожедуба в своїх зверненнях згадував і Петро Порошенко. Причому екс-гарант не соромився говорити про те, що знаменитий льотчик служив у Червоній армії. Зеленський ж про це сором’язливо промовчав.

В 2015 році святкувалося 95-річчя з дня народження Кожедуба. Вийшла постанова Верховної Ради, підписана спікером Володимиром Гройсманом, в якій пропонувалося відзначити ювілей на державному рівні, а заодно відремонтувати школу й технікум, де навчався герой, а заодно і дорогу в село Ображіївка, де він жив.

Схожа постанова приймалася Радою 10 роками раніше — у 2005 році, коли Президентом був Віктор Ющенко. У нинішнього ж складу Ради руки до Кожедуба не дійшли.

Знаково, що 2 роки тому партія «Європейська солідарність» окремо вітала з днем народження Кожедуба.

Попередній ювілей Кожедуба — 90-річчя — відзначався ще за Президента Віктора Януковича. Той присвятив цій події персональне звернення. А напередодні 9 травня Янукович та Азаров відкрили пам’ятник льотчику в київському Парку Слави.

Столітній ювілей — куди більш знакова подія. Але українська влада з її приводу промовчала. Причому не лише Рада і Президент, але й вся вертикаль влади. На веб-сайті Сумської обласної державної адміністрації (ОДА), де традиційно відбуваються пам’ятні заходи, жодного слова немає про сторіччя Кожедуба. І лише Шосткінська райдержадміністрація помітила це подію, присвятивши їй окрему замітку.

З неї випливає, що в селі Ображіївка відбулося покладання квітів до пам’ятника героя. У ньому взяли участь заступник голови Сумської ОДА Сергій Банніков, голова Шосткінської РДА Ігор Волинець та мер Шостки Микола Нога.

З представників Києва — лише місцевий уродженець, позафракційний народний депутат Ігор Молоток.

Зібралися ветерани та місцеві мешканці. Представники партії «Слуга народу» на заході не були присутні. 

Читайте також:  Глава САП отменил постановление о закрытии дела "Роттердам плюс" "База знань"

Довідка

Іван Микитович Кожедуб — тричі Герой Радянського Союзу, дослужився від сержанта до маршала авіації. Льотчик-ас часів Великої Вітчизняної війни, найбільш результативний льотчик-винищувач союзників з антигітлерівської коаліції (64 перемоги).

Українець, народився в селі Ображіївка Глухівського повіту Чернігівської губернії (нині Шосткінського району Сумської області) в сім’ї селянина. Всього бойових вильотів — 330, повітряних боїв — 120. Жодного разу не був збитий під час Великої Вітчизняної війни, і хоча його підбивали, він завжди садив свій літак. Після закінчення війни продовжив службу у ВПС. Під час війни в Кореї командував 324-ю винищувальною авіадивізією у складі 64-го винищувального авіакорпусу.

Помер 8 серпня 1991 року. Похований на Новодівичому кладовищі в Москві.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *